Kwas mlekowy (E270)

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 23źródła
- 0badań
Kwas mlekowy (E270), inaczej kwas 2-hydroksypropanowy to związek chemiczny z grupy kwasów organicznych.
Wpływ na zdrowie: |
Pozytywny |
Nazw: |
Kwas mlekowy, E270 |
Kategoria: |
Dodatki do żywności |
Otrzymywanie: |
Powstaje w wyniku fermentacji mlekowej m.in. bakterii z gatunku Lactobacillus leichmannii i Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus |
ADI (dopuszczalne spożycie): |
Nie ustalono limitu |
Szkodliwość: |
Bezpieczny dla zdrowia |
Gdzie występuje: |
· fermentowane produkty mleczne · napoje gazowane · dżemy, galaretki, slodycze · produkty marynowane · sosy sałatkowe· przetwory owocowo-warzywne |
W ciąży: |
Bezpieczny |
Zastosowanie: |
Regulator kwasowości i substancja konserwująca |
W pigułce
- Kwas mlekowy należy do grupy kwasów organicznych i produkowany jest przez niepatogenne bakterie, głównie z rodzaju Lactobacillus
- Kwas mlekowy wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako substancja regulująca kwasowość i konserwująca (E270)
- Kwas mlekowy dodawany jest zwykle do takich produktów jak fermentowane produkty mleczne, wypieki, przetwory warzywno-owocowe, dżemy, napoje gazowane
- Kwas mlekowy jest bezpieczny w spożyciu, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Może być spożywany przez kobiety ciężarne
Co to jest kwas mlekowy?
Kwas mlekowy (E270) to składnik wytwarzany w wyniku fermentacji różnych cukrów, w tym takich jak:
- Dekstroza (z kukurydzy)
- Sacharoza (z trzciny cukrowej lub buraków ćwikłowych)
- Skrobia (z jęczmienia, kukurydzy, słodu, ziemniaków, ryżu, tapioki lub pszenicy).
Fermentacja ta przeprowadzana jest przez bakterie kwasu mlekowego. Do produkcji kwasu mlekowego najczęściej wykorzystywane są niepatogenne i nietoksyczne bakterie z gatunku Lactobacillus leichmannii i Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus.Po zakończeniu fermentacji uzyskany produkt ogrzewa się w celu zabicia bakterii.
Kwas mlekowy jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, ma łagodny, kwaśny smak i pozbawiony jest zapachu.
Kwas mlekowy występuje w przyrodzie w dwóch formach: jako kwas mlekowy L(+) i kwas mlekowy D(-). W organizmie człowieka występuje wyłącznie ta pierwsza forma.
Kwas mlekowy - kalorie
Wartość energetyczna kwasu mlekowego wynosi ok. 300 kcal/100 g. Dla porównania, białka i węglowodany dostarczają 400 kcal/100 g, a tłuszcze 900 kcal/100 g. Jednakże kwas mlekowy znajduje się w produktach spożywczych w bardzo niewielkich ilościach, dlatego też nie dostarcza zbyt wielu kalorii.
Zastosowanie
Kwas mlekowy (E270) jest stosowany w żywności jako substancja konserwująca i regulująca pH produktów. Dodatkowo składnik ten modyfikuje smak i zapach produktów. To właśnie obecność kwasu mlekowego nadaje lekko cierpki smak jogurtom naturalnym.
Kwas mlekowy reguluje pH (zakwasza) i konserwuje
Kwas mlekowy (E270) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych kwasów i konserwantów w przyrodzie. Od wielu lat kwas mlekowy stosowany jest jako środek zakwaszający i regulujący pH. Kwas mlekowy (E270) jest efektywny w zwalczaniu wielu mikroorganizmów dlatego też przypisuje się mu również działanie konserwujące (poprzez obniżenie pH).
Zastosowanie kwasu mlekowego w produkcji żywności jest bardzo szerokie:
- W produktach piekarniczych służy do bezpośredniego zakwaszania chleba. Dodatkowo podczas pieczenia reaguje z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu, E500b) uwalniając dwutlenek węgla, aby wspomóc tworzenie się chleba.
- Zwiększa stabilność i objętość masła.
- Dodawany jest do produktów mlecznych (np. twarogów) podczas fermentacji, skracając czas trwania tego procesu i zmniejszając ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego.
- Związek ten jest szeroko wykorzystywany w konserwowaniu owoców. Pomaga np. utrzymać jędrność plasterków jabłek podczas przetwarzania. Hamuje też przebarwienia owoców i niektórych warzyw.
- W browarnictwie kwas mlekowy jest wykorzystywany podczas procesu zacierania i gotowania brzeczki. Zakwaszenie piwa lagerowego kwasem mlekowym poprawia jego stabilność mikrobiologiczną, a także smak.
- Kwas mlekowy (E270) wywarza łagodny i przyjemny smak w piklach i sosach sałatkowych. Wzmacnia również smak serów.
- Poprawia smak i aromat wielu napojów, w tym wody mineralnej, napojów bezalkoholowych i gazowanych napojów owocowych. Stabilizuje on również barwę w tego typu produktach.
- Jego kwaśny charakter nadaje łagodną i trwałą kwaskowatość wielu słodyczom (i nie tylko).
Kwas mlekowy - właściwości
Badania naukowe pokazują, że kwas mlekowy (E270) zawarty w produktach, takich jak jogurt, kefir, fermentowane warzywa może zwiększać biodostępność (przyswajalność) aminokwasów – lizyny i metioniny, a także niektórych składników mineralnych (np. żelaza, wapnia).
W fermentowanych ziarnach i zbożach fermentacja mlekowa zmniejsza naturalnie występujący w tych surowcach kwas fitynowy (który utrudnia przyswajanie składników mineralnych).
Czy kwas mlekowy (E270) jest szkodliwy?
Kwas mlekowy (E270) otrzymał status GRAS, czyli substancji powszechnie uznanej za nieszkodliwą . Naukowcy nie stwierdzili żadnych skutków ubocznych na skutek spożywania kwasu mlekowego w ilości, która znajduje się w produktach spożywczych. Kwas mlekowy (E270) nie wykazuje właściwości rakotwórczych, ani nie ma działania mutagennego (nie przyczynia się do powstawania mutacji genetycznych) .
Kwas mlekowy jest dopuszczony do stosowania w wielu krajach na świecie. Można go wykorzystywać do produkcji żywności m.in. w USA, Kanadzie, krajach Unii Europejskiej czy też w Japonii.
Kwas mlekowy cechuje się bardzo niską toksycznością ostrą. Naukowcy wykazali, że dawka śmiertelna (LD50) kwasu mlekowego wynosi 1,8-4,8 g/kg masy ciała. Dla kwasu mlekowego eksperci nie ustalili limitu bezpiecznego, dziennego poziomu spożycia (ADI).
W organizmie człowieka, kwas mlekowy może być metabolizowany (przekształcany) do glukozy.
Uwaga na kwas mlekowy jako suplement diety
Kwas mlekowy w formie D(-) jako suplement diety nie powinien być spożywany przez niemowlęta i małe dzieci gdyż może wywoływać u nich biegunkę i utratę masy ciała. Dopuszczona jest forma L(+), która znajduje się w preparatach do żywienia niemowląt.
Kwas mlekowy jest bezpieczny w ciąży
Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania kwasu mlekowego w postaci produktów spożywczych przez kobiety ciężarne i karmiąće piersią.
W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych naukowcy stwierdzili, że spożycie kwasu mlekowego podczas ciąży nie powodowało poronień, ani wad wrodzonych u potomstwa.
Gdzie występuje kwas mlekowy?
Kwas mlekowy (E270) w żywności możemy znaleźć w:
- Jogurty naturalne
- Gotowe sałatki warzywne i śledziowe
- Pasty kanapkowe (np. pesto, pasta z pomidorów, pasta jajeczna)
- Cukierki
- Żelki
- Lizaki
- Chrupki kukurydziane
- Chipsy ziemniaczane
- Przetwory warzywne (np. oliwki w zalewie)
Gdzie kupić kwas mlekowy?
Kwas mlekowy (E270) można kupić w sklepach internetowych lub w sklepach specjalizujących się sprzedażą substancji dodatkowych do żywności. Opakowanie kwasu mlekowego (1 kg) kosztuje ok. 15-18 zł.
Ciekawostki
- Kwas mlekowy występuje naturalnie w małych ilościach we krwi, wątrobie, nerkach, grasicy, mięśniach i płynach ustrojowych człowieka. Poziom kwasu mlekowego wzrasta w mięśniach po intensywnej aktywności fizycznej. Jednakże wbrew obiegowej opinii, obecność kwasu mlekowego nie powoduje bólów mięśni nazywanych zakwasami.
Więcej podobnych treści
-
Polifosforany (E452)
Polifosforany (E452) to otrzymywane na drodze syntetycznej składniki, które wykorzystywane są naj...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 marca 2020
-
Tartrazyna (E102)
Sztuczny barwnik (E102) nazywany żółcią spożywczą 5. Składnik niebezpieczny, może wywoływać m.in....
- dr Bartosz Kulczyński
- 09 grudnia 2019
-
Polirycynooleinian poliglicerolu (E476)
Sztuczny emulgator (E476) powszechnie stosowany w czekoladach. Bardzo często wykorzystywany do cz...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 grudnia 2019
-
Guma ksantanowa (E415)
Guma ksantanowa (E415) to substancja zagęszczająca , która pełni zarazem funkcje błonnika pokarmo...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 grudnia 2019
-
Guma guar (E412)
Guma guar (E412) jest dodatkiem do żywności pełniącym funkcję zagęszczającą i pozytywnym wpływie ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 grudnia 2019
-
Guma karob (E410, mączka chleba świętojańskiego)
Guma karob, inaczej nazywana mączką chleba świętojańskiego jest naturalnym zagęstnikiem i stabili...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 grudnia 2019
Spis badań i źródeł
- Victoria Emerton, Eugenia Choi - Essential Guide to Food Additives (2008).
- http://apps.who.int/food-additives-contaminants-jecfa-database/chemical.aspx?chemID=3367
- https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42578/WHO_TRS_909.pdf;jsessionid=F2B972D32EC9D451C24E7D6EEB275E16?sequence=1
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2011.304.01.0018.01.POL
- https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/lactic_acid
- https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/lactic_acid#section=Use-and-Manufacturing
- https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~orhx9i:3
- https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Lactic%20Acid%20TR%202015.pdf
- https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Lactic%20Acid%20TR%202015.pdf
Pytania i odpowiedzi
-
Czy kwas mlekowy spożywany z żywnością jest bezpieczny?
Tak, kwas mlekowy (E270), który jest stosowany jako dodatek do produktów spożywczych jest bezpieczny dla zdrowia. Nie działa rakotwórczo i mutagenne, a także nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.